HTML

.:Bika-Medve:.

"Pénzügyminiszter nem lehetek, bankár nem akarok lenni. Spekuláns és tőzsdés: az vagyok!" André Kostolany Érdekes információk a világ tőzsdéiről, gazdasági hírek, pénzügyi elemzések.

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Címkék

ázsia (2) bank (1) bernanke (1) citigroup (2) depot (1) deviza (6) dow (1) ford (1) futures (1) gazdaság (1) gondolatok (1) home (1) mazda (1) microsoft (1) mol (2) nasdaq (1) olaj (1) opel (2) otp (2) paulson (1) piacok (5) tőzsde (1) tvk (1) usa (11) válság (2) yahoo (2) Címkefelhő

Friss topikok

Linkblog

Archívum

2008.11.22. 11:52 Firi

Pénzügyi káosz

A következőkben pár gondolatot írnék a pénzügyi válságról, okairól, hibákról és a lehetséges jövőről.

Az emberi butaság határtalan!

 

Talán soha nem fogjuk kielégíteni a világ pénz szükségleteit. Egyszerűen azért, mert mindíg több és több kell. Telhetetlen az ember! A világ pénzügyi szakemberei nem tanulnak a hibáikból, pedig lehetne miből. Gondolok itt például a korábbi amerikai ingatlan és tecnológiai boomra.

A technológiai őrület 1999-ben addig fajult, hogy már volt olyan cég aki szinte semmit nem csinált, de a nevében benne volt a "tech" szó vagy egyszerűen számítástechnikával foglalkozott és bevezették a Nasdaq-ra (tecnológiai cégeket tömörítő elektronikus tőzsde) akkor pár nap alatt akár háromszoros árfolyamot is elérhetett! Agybaj! De az emberek csak vettek és vettek. A cégek P/E értékei (1 részvényre jutó nyereség) 5-600-as értékeket is elérték azaz ha x áron vettem egy részvényt és annak az árfolyama nem mozdulna el csak a nyereségből részesednék akkor 5-600 év múlva térül meg a pénzem. Hm... Nem kell nagy érzék hozzá, hogy ez elég rossz befektetés. Az is lett. 2000 márciusában még 5100 pont felett állt a Nasdaq index, de év végére már nem érte el a 2500 pontot azaz 9 hónap alatt kevesebb mint felére estek a részvényárak és további lemorzsolódás következett. A tech szektor azóta is csak lábadozik, bár a mostani válság őket kevésbé érinti.

 Az ingatlanpiac mindeközben töretlenül nőt feljebb és feljebb. Boldog-boldogtalan ingatlanba akarta fektetni a pénzét hiszen stabilan akár 20%-ot is emelkedtek az árak évent. Már megint mindenki azt hitte, hogy ennek soha nem lesz vége, pedig a fák nem nőnek az égig! Valahol itt kezdődött az egész pénzügyi válság!

Pénz kell a gazdaságba, fejleszteni, fejlődni kell mindenáron! Valami ilyen hangzatos szavak járhattak annak a pénzügyi szakembernek a fejében aki kitalálta a frankót. Mivel az ingatlanok emelkednek folyamatosan ezért kitalálták először a 0 önrészes hitelt (Magyarországon is volt ilyen). Minden szép és jó volt! Emelkedtek az ingatlanárak és mivel az USA gazdaság motorja a belső fogyasztás így sikerült folyamatosan pénzhez juttatni a lakosságot. Hogyan? Egyszerű! Joe bemegy a bankba és azt mondja:"Itt a házam, 100 000 dollárt ér, kérek rá hitelt!" Bank mosolyogva azonnal ad! Egy év múlva Joe elmegy ismét a bankjához és szól :"Itt a házam, idén már 120 000 dollárt ér, kérek rá hitelt!" Bank mosolyog és örömmel ad a 100 000-hez még 20 000 dollárt. Úgy használták az ingatlanokat a polgárok mintha egy hitelkártya lenne folyamatosan bővülő hitelkerettel. A pénzt elköltötték és ezzel robogott az USA gazdasága.

Nem elég, nem elég -gondolhatta fentebb említett bankárunk- ki kell találni még valamit, mert ez kevés! Bingó! Megjött az új hatalmas ötlet! Ha úgyis tudom, hogy emelkednek az ingatlanárak stabilan 20%-ot akkor miért ne adhatnék több pénzt előre! Mivan???? Pontosan! A fenti példánál maradva bemegy Joe a bankba és a 100 000 dollár értékű lakására a bank mosolyogva ad 120 000 dollárt!

Nem elég, nem elég -morfondírozott álmatlan éjszakákon át kedves szakemberünk és csak kitalálta a következő gazdaságélénkítő őrültséget. Amíg a fenti példáknál jól megnézték kinek adják a hitelt addig nem volt gond, de az új ötlet a "másodlagos jelzáloghitel piac"! Na ez aztán végképp bedöntötte a világ pénzpiacait! Itt már a rossz adósok is kaphattak a fentebb említett hitelekből aminek meg is lett az eredménye.

Na de még mielőtt a közvetlenül a válságra térnék meg kell jegyeznem egy fontos dolgot. Kedves bankárjaink a "még még pénz" politika miatt kitaláltak több modellt és pénzügyi terméket is. Ezek részletezésébe nem nagyon mennék bele, de a lényege, hogy a követeléseket különböző csomagokba rendezték és egyéb tőkeáttételes termékként értékesítették egymás között a bankok. Így könnyen lehetett a fenti 100 000 dollárból akár 1 000 000 dollárt is csinálni.

De jött a baj! A rossz adósok nem fizettek és elkezdett bedőlni a másodlagos jelzálogpiac. Mivel a bankok által elárverezett ingatlanok rázúdultak a piacra ezért az ingatlan árak hatalmas mértékben esni kezdtek. Miamiban például 60%-ot is vesztettek az értékükből!

Ajaj, gond van! Ez látszott már 2007-ben! A bankok érezve a bajt szigorítottak a hiteleknél, de már késő volt. Mivel az ingatlanárak estek és emelkedtek a hitelek költségei ezért bajba került a fenti példánkban szereplő Joe is aki kénytelen volt költekezéseit visszafogni ezáltal az USA virágzó gazdasága romlásnak indult.

Hogy lesz akkor ebből pénzügyi világválság? Egyszerű! A fenti ultramodern pénzügyi termékek miatt amit a bankok egymásnak értékesítettek. Így máris nem csak Amerika van bajban hanem az egész világ! Mivel a tőzsdék és vele együtt a pénzügyi szektor is csúcsokat döntögetett ezért nem lehetett ezt a hatalmas gondot lenyomni a befektetők torkán. Eleinte a nagy pénzintézetek 1-2 milliárd veszteségeket írtak le amiért nagy hiszti mellett repültek az akkori vezetők is volt aki 138 milliós végkielégítéssel!

Később még nagyobb lett a baj amikor elkezdtek bankok csődbemenni. (a Lehmann Brothersel indult a hullám) Na ez már teljes káosz hiszen nem akart egyik pénzintézet sem pénzt adni a másiknak hisz mi van akkor, ha ma adok neked, holnap meg csődbemész? A bankközi hitelezés leállt teljesen és egyre többen az országuk kormányához fordultak segítségért! A pénz hiányának legnagyobb áldozata véleményem szerint Izland!

A kis ország külső finanszírozás igényes és mivel nem jutott pénzhez egy az egyben csődbe ment. Az izlandi korona egyik percről a másikra harmadára gyengült, bezárták a bankokat, a tőzsdét, nem kereskedtek a koronára és a miniszterelnök kiállt és azt mondta: "Csődbe mentünk, menjetek ki halászni!" Szívszorító mondat, de a pénz nem kímél senkit!

Magyarország is azért lett veszélyeztetett amiért Izland! Nálunk is nagy a külső forrásigény, de közel sem akkora mint Izlandnak. Ezt meglátva a spekulánsok azonnal támadásba lendültek! Az euró 240-es színtről rohamosan emelkedni kezdett egész 285-ig ahol már igen nagy gondok jelentkezhettek. Kapkodtunk minden felé segítségért ami nem vet jó fényt a magyar gazdaságra, de megkaptuk az IMF-től az életmentő 20 milliárd eurós hitel lehetőséget. Miért kellett ez? Mert utólag a jegybank is bevallotta, hogy nem volt elég devizatartaléka és ha elfogy a pénz a támadás miatt akár 400 ft is lehetett volna az euró. (hihetetlennek tűnik, de lásd Izlandot!) De nem fogyott el és megvan a támogatás! Közben az állampapírpiac teljesen kihalt és a jegyban rég nem látott mértékre 12%-ra emelte a kamatot a forint védelmében. Most, hogy megvan az IMF keret és az ország iránt javult a megítélés úgy gondolom hosszú távon a forint talán erősödni fog és 250-es értékig is elmehet.

De nézzünk körül a világban ismét! Mi történt eddig?

A nyersanyag-, élelmiszer-, részvény- és különböző származékos termékek árai zuhanásnak indultak! Itt van mindjárt az olaj amely 150 dolláros szintről szabadesésben zuhan és jelenleg 50 dollár körül mozog. A gazdaság szűkülésével indokolják az esést ami igaz is, de ez a mérték az olaj lufi kidurranásának köszönhető. Mindenki érezhette, hogy a magas olajárak mennyire erősen hatnak a gazdasági életre. Közlekedni kell ugye és ehhez többnyire valamilyen olaj származékra van szükség. Ki is használták a magas olajárakat az Oroszok és az arab országok is akik már annyira nem tudtak a pénzükkel mit csinálni, hogy sípályát építettek a sivatagba. Míg az "olajos" államokban -pár diktatórikus országot kivéve- látható volt a fejlődés addig az oroszoknál ez pár kissebb csoportosuláson és a politikai eliten volt érezhető. Na de rajtuk nagyon! :) Most amikor zuhanásra váltott az olaj egyszerűen bezárják a tőzsdét! (az orosz tőzsdén legnagyobb arányban az olajcégek szerepelnek) Vicces fiúk, pedig így is van mit a tejbe aprítani.

A részvények is borzasztó mélységekbe zuhantak és mivel a hírek másrol sem szóltak csak arról, hogy ez és az sok éves mélyponton van ezért a tájékozatlan kisbefektetők elkezdték venni megspórolt pénzükön a részvényeket. Ez nem szokott jó jel lenni a piacoknak. Az irányt nem a háziasszonyok fogják megmutatni  pár ezer darab papírral hanem a nagybefektetők milliókkal. Jelenleg pedig félelem uralkodik a piacokon ami nem vetít jó képet előre!

Jöttek ugyan a nagyobbnál nagyobb állami mentőcsomagok, de ki tudja jó dolog lesz e belőle? Ok, segít az állam, mert nagy a baj. De ez a piacgazdaság sárba döngölése. Az állam a pénzéért szerepet vállal cégekben (többnyire bankokban) és így állami cég államinak máris könnyen ad hitelt és ezzel fellendülhet újra a hitelpiac. Sőt az IMF vezér a minap kijelentette, hogy kényszerítené a bankokat a hitelezésre! Nem semmi!

Szóval az állami pénzek hangsúlyozottan ideiglenesen vannak a piacokba fektetve és majd ha minden helyreállt akkor vissza lehet vásárolnia mindenkinek. Jó ez? Talán jó, de mi van, ha ez a lecke sem volt elég a pénzügyi zseniknek és a visszaállítás után (ami sztem legalább 5 év lesz) újra előjönnek újabb és újabb rossz termékekkel és a porba döngölik újra a világot? Csak nem...

Azt szokták mondani, hogy egy ország gazdasági növekedését először a házépítések és az új autó értékesítések számával lehet előre jelezni. Nos az új ingatlanok száma világszerte zuhan és nincs ez másként az autógyártókkal sem. Az elsők között zárnak be gyárakat, állítják le a termelést és persze ők is sírnak pénzügyi segítségért. Igazuk lehet? Nem vagyok benne biztos! Ha úgy nézzük, hogy nem ők tehetnek a válságról hanem a pénzpiac akkor jogos a kérés! De ne felejtsük el, hogy az autógyártók is azért tudtak annyit fejleszteni, eladási csúcsokat döntögetni, mert volt pénz a gazdaságban! Lassabb, egészségesebb fejlődési ütemnél nem kellett volna annyi gyár és akkor a fel sem vett dolgozókat most nem kellene leépíteni. Amerikában közvetve 3 millió ember munkája függ az autógyáraktól! Iszonyatos szám! Akkor most jogos a segítség vagy nem? Szerinem nem! Gondoljunk csak bele, hogy a Mitsubishi nemrég dobta piacra a LaserVue L65-A90 fantázianevű 65 collos lézertévét potom 1,5 millió forintnak megfelelő összegért!

http://www.laser-tvs.co.uk/uploaded_images/lazer2-700700.jpg

Gyanítom a válság miatt nem fogják tudni tartani az eladási ütemet, így később lesz elérhető árú az egyszerű halandó ember számára. Lassul a fejlődés, leépítés lehet a TV gyárban is. Akkor segélyt a TV gyártónak is? :) A válság begyűrűzik mindenhova.

Nem lehet mindenkit állami segítséggel kihúzni a bajból. A válság kezdeténél járunk, a 2009-es év borzasztó nehéz lesz. Szükség van egy öntisztuló folyamatra a piacoknak ami nem baj, ha állami felügyelet mellett zajlik, de minél előbb el kell tünni a közpénzeknek a cégekből.

A neheze hátravan, de hiszek a szabad piacban! :)

Szólj hozzá!

Címkék: gazdaság gondolatok válság


A bejegyzés trackback címe:

https://napitozsde.blog.hu/api/trackback/id/tr14782551

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása